Pametni telefoni i tableti odavno su postali dio svakog kućanstva i osim osnovnih funkcija, telefoniranja i poruka, koristimo ih i za razne korisne funkcije kao što su slušanje glazbe, surfanje i planiranje obaveza. No možemo li ih
koristiti i u automobilu? Odgovor je naravno da.
Autodijagnostika na android telefonu – interfejsi
Uz prikladan Bluetooth ili Wi-Fi OBDII interfejs Vaš telefon ili tablet lako je pretvoriti u autodijagnostičko računalo, putni kompjutor koji će pratiti Vašu vožnju ili atraktivan dodatni displej sa raznim očitanjima koja inače nisu dostupna na instrument tabli vozila.
Na kojim to vozilima radi?
Većina programa na Google Play-u koristi OBDII protokol za komunikaciju sa automobilom. Dakle, da bi ovakav sistem radio na Vašem automobilu potrebno je da on podržava pristup putem ovog standarda. Na sreću, takva su gotovo sva vozila proizvedena u zadnjih 15 godina. Ugrubo, ako imate benzinca proizvedenog poslije 2000 ili diesela proizvedenog poslije 2003 godine onda on sigurno podržava OBDII. Više o ovoj temi pročitajte ovdje:
KOJA VOZILA PODRŽAVAJU OBDII TESTIRANJE
U nastavku Vam donosimo kratke opise nekoliko najpopularnijih OBDII programa za ANDROID platformu:
TORQUE
Najpopularniji i vjerojatno najrazrađeniji OBDII program za pametne telefone. Postoji u LITE i PRO verziji. Lite verzija je besplatna i nudi osnovne funkcije. PRO verzija košta nešto manje od 30 kn i nudi puno više, a mogućnosti se mogu dodatno proširiti instalacijom nekog od mnogih dostupnih PLUG-IN-ova. Torque će Vam omogućiti da prema vlastitoj želji na ekranu složite raspored pokazivača koji će u vožnji prikazivati razne parametre kao što su okretaji, brzina, temperature, tlak turbine, kut paljenja, potrošnja goriva i razne druge. Također možete birati i između hrpe gotovih tema.
[metaslider id=”422″]
Na početnom ekranu TORQUE programa dočekati će Vas lijepo animirani kružni izbornik. U njemu odabirete funkcije programa. Prva je REALTIME INFO koja Vas prebacuje na ekran sa instrumentima koji prikazuju razna očitanja sa motora kao što su broj okretaja, brzina, ubrzanje, temperature i tlakovi. Ovaj je dio moguće u potpunosti prilagoditi svojim potrebama i prikazati podatke prema vlastitoj želji u obliku brojčanih vrijednosti, raznih grafičkih pokazivača ili grafikona.
Slijedeća funkcija je FAULT CODES. Njenim odabirom Torque će izvršiti kompletnu dijagnostiku motora vozila i prikazati greške koje je pronašao. Uz kod greške napisati će i kratki opis problema, a pritiskom neku od grešaka dobiti ćete detaljni opis kvara sa interneta. Dostupni su i Freeze Frame podaci o greškama koji pokazuju pri kojim uvjetima je kvar nastao, a nakon što ih pregledate greške možete i obrisati.
Sa uključenim GPS-om na mobitelu ili tabletu Torque će uz podatke očitane sa vozila zabilježiti i Vaše GPS koordinate. Ako odaberete MAP VIEW opciju možete vidjeti sve podatke vezane uz put, rutu na karti, vrijeme, pređenu udaljenost i slično. Moguće je čak i podijeliti podatke putem e-maila ili društvenih mreža.
Osim ovih funkcija tu su i rezultati nadgledanih testova, grafičko praćenje podataka, status bluetooth adaptera i slično. Kome ove standardne funkcije nisu dovoljne na raspolaganju je i za sada nekoliko desetaka plug-in nadogradnji koje će proširiti funkcije Torque programa. Jedan od najpopularnijih Plug-in-ova je Track Recorder koji u Torque dodaje funkciju snimanja videa za vrijeme vožnje spojenog sa pokazivačima podataka koje je Torque očitao sa vozila. Osim njega tu su proširenja za razne marke vozila koja će dodati tzv. Extended PID-ove specifične za pojedino vozilo.